Ga verder naar de inhoud

Kinderboek over de vergeten watersnoodramp van 1825

Het prentenboek Wetter laat kinderen kennismaken met de ‘vergeten watersnoodramp’ van 1825. Op 1 december vond de boekpresentatie plaats bij het Woudagemaal. “Dit boek maakt het onderwerp waterveiligheid op een speelse manier tastbaar.”
Verschillende exemplaren van het boek Wetter

Watersnoodramp van 1825

In 1825 was er een watersnoodramp. Op verschillende plaatsen braken de dijken bij de Zuiderzee door en stroomde het water het land in. Friesland werd zwaar getroffen. Bijna twee derde van de provincie liep onder water.

Deze ramp vond in 2025 precies tweehonderd jaar geleden plaats. Daarom werd op verschillende manieren stilgestaan bij deze ramp. Bijvoorbeeld met tentoonstellingen, audiotours, speciale lessen op scholen, en met het kinderboek Wetter.

Speels kennismaken met waterveiligheid

Wetter is een educatief prentenboek, geschreven en geïllustreerd door Linda de Haan. Het boek laat kinderen niet alleen kennis maken met de watersnoodramp van 1825, maar ook met waterveiligheid. Het boek kwam tot stand dankzij Wetterskip Fryslân en . Beide organisaties willen jonge generaties betrekken bij de Friese geschiedenis en de Friese taal behouden. Het boek past goed bij deze doelen.

Afûk staat voor Algemiene Fryske Ûnderrjocht Kommisj. Dit is een instelling op het gebied van de Friese taal en cultuur.

“We vinden het belangrijk dat jongeren begrijpen hoe water onze provincie heeft gevormd”, vertelt Gerben de Boer, lid van het dagelijks bestuur van Wetterskip Fryslân. “Dit boek maakt het onderwerp waterveiligheid op een speelse manier tastbaar.”

Boekpresentatie bij het Woudagemaal

Overhandiging kinderboek Wetter bij Woudagemaal
Linda de Haan en Gerben de Boer overhandigden het eerste exemplaar aan de juf van groep 6 van het IKC Sint Jozef in Lemmer.

Op 1 december vond de feestelijke presentatie van het boek plaats bij het Woudagemaal in Lemmer. Een passende plek waar waterbeheer en geschiedenis samen komen. Linda en Gerben overhandigden samen het eerste exemplaar aan de juf van groep 6 van het IKC Sint Jozef in Lemmer.

Ook de kinderen waren aanwezig. Met een speciaal programma gingen zij aan de slag met thema’s uit het boek. Ze leerden op speelse wijze over waterveiligheid en de impact van de ramp van 1825. Bijvoorbeeld door zelf proefjes te doen van een ‘wetterprofessor’. Of tijdens een wandeling over de dijk met uitleg over oude en nieuwe dijken en hoe die Friesland beschermen. Of tijdens de rondleiding door het Woudagemaal. Daar zagen ze hoe waterbeheer werkt.

Het boek is te koop bij de Afûk en de winkel bij het Ir. D.F. Woudagemaal.