Muskusratten blijven onze waterveiligheid bedreigen
Meer muskusratten gevangen
De grootste stijging vond plaats in het westen. Daar werd meer dan de helft van alle muskusratten gevangen. Het ging vooral om vangsten in de gebieden van het Hoogheemraadschap van Schieland en de Krimpenerwaard, Hoogheemraadschap Rijnland en Waterschap Amstel, Gooi en Vecht. Extra bestrijders zorgden ervoor dat er meer dieren werden gevangen.
De komende jaren blijven de waterschappen in het westen hard werken aan de bestrijding. Ze krijgen daarbij hulp van andere waterschappen. Door deze extra inzet zal de muskusratpopulatie later weer dalen. In andere delen van Nederland daalde het aantal muskusratvangsten al verder.
Instroom vanuit Duitsland
Er kwamen in 2025 ook meer muskusratten Nederland binnen via rivieren en beken uit Duitsland. De meeste van deze dieren zijn direct langs de grens gevangen. Door dit te doen voorkomen de waterschappen dat muskusratten zich verder verspreiden. In totaal vingen de 21 waterschappen in 2025 84.438 muskusratten. Dat zijn er ruim 18.500 meer dan in 2024, een stijging van 28 procent.
Beverratten vooral langs de grens
Nederland heeft geen eigen populatie beverratten meer. Bijna alle beverratten worden vlak bij de Duitse grens gevangen. In Duitsland komen nog veel beverratten voor, onder andere door zachte winters en minder bestrijding. In Nederland werden in 2025 1.831 beverratten gevangen, iets minder dan in 2024. Door ze direct langs de grens te vangen, voorkomen de waterschappen dat beverratten zich opnieuw door heel Nederland verspreiden.
Schade aan dijken en natuur
Muskus- en beverratten graven gangen in oevers en dijken. Daardoor kunnen dijken instabiel worden. Ook eten ze veel planten en jagen ze andere dieren weg. Deze dieren horen niet thuis in Nederland en hebben hier bijna geen natuurlijke vijanden. Eén muskusratpaar kan binnen enkele jaren duizenden nakomelingen krijgen.
Een muskusrat verzet per jaar ongeveer dertien kruiwagens grond. Dit kan leiden tot gevaarlijke situaties voor mensen, dieren en voertuigen. Ook raken sloten en beken verstopt, waardoor water minder goed wegstroomt of kan worden aangevoerd tijdens droogte. In een land dat voor een groot deel onder zeeniveau ligt, is dat riskant.
Waterschappen blijven alert
De 21 waterschappen bestrijden muskus- en beverratten om Nederland veilig te houden. Muskusrattenvangers zoeken elke dag naar sporen. Ze gebruiken daarbij moderne middelen, zoals drones en onderzoek naar DNA in water.
Doel: in 2034 geen muskusratten meer in Nederland
Volgens Vincent Lokin van de Unie van Waterschappen beschermen 17.000 kilometer aan dijken en kades ons land tegen overstromingen. Door extremer weer neemt de druk op deze waterkeringen verder toe. Het voorkomen van graafschade is daarom belangrijk. De waterschappen werken steeds meer samen. Zo werken ze toe naar het gezamenlijke doel: in 2034 geen populatie muskusratten meer in Nederland.