PFAS in water
Hoe komen PFAS in het water?
PFAS worden gebruikt in veel producten, zoals waterafstotende kleding, antiaanbaklagen van pannen en blusschuim. Bij de productie en het gebruik van deze producten kunnen PFAS in het milieu terechtkomen. Regen spoelt PFAS vervolgens naar rivieren, sloten en meren. Ook via afvalwater van fabrieken en huizen kunnen deze stoffen in het water belanden.
Eenmaal in het water verspreiden PFAS zich snel en breken ze nauwelijks af. Daardoor kunnen ze zich ophopen in planten, dieren en uiteindelijk ook in ons lichaam. Dat is slecht voor onze gezondheid. Het snelle verspreiden en moeilijke afbreken van PFAS maakt het lastig om deze stoffen uit het water te verwijderen.
Welke maatregelen nemen we?
Waterschappen zetten zich in om PFAS-vervuiling tegen te gaan. We controleren het water op PFAS en werken samen met de overheid om uitstoot te beperken. Ook onderzoeken we nieuwe technieken om PFAS uit het water te halen, maar dat is ingewikkeld en kostbaar.
Daarnaast adviseren we bedrijven om minder PFAS te gebruiken en helpen we gemeenten om vervuild water beter te zuiveren. Door strengere regels te hanteren, kunnen we de hoeveelheid PFAS in het water stap voor stap verminderen.
De rol van de waterschappen
Waterschappen beheren en zuiveren ons afvalwater. We zorgen ervoor dat het water in sloten, rivieren en meren zo schoon mogelijk blijft. PFAS zijn moeilijk te verwijderen in waterzuiveringsinstallaties. Daarom pleiten we voor strengere regels bij de bron: hoe minder PFAS er in het milieu komt, hoe beter.
Ook werken we samen met onderzoekers en andere overheden om de risico’s van PFAS beter te begrijpen en oplossingen te vinden. Dit helpt ons om in de toekomst schoner water te garanderen.
Wat kan jij doen?
Jij kunt ook bijdragen aan schoner water! Gebruik minder producten met PFAS, zoals waterafstotende sprays en antiaanbakpannen met PFAS. Wil je meer weten over PFAS en waterkwaliteit? Kijk dan op de website van jouw waterschap.
Actueel
Goed nieuws voor ons water: Europees verbod op microplastics